Laboratuvarlar

Elektron Mikroskopi

Elektron Mikroskopi Laboratuvarı

Laboratuvarımızda 1 adet Taramalı Elektron Mikroskobu (Scanning Electron Microscope-SEM) ve 1 adet Geçirimli elektron mikroskobu (Transmission Electron Microscope-TEM) olmak üzere 2 adet ultra yüksek çözünürlüklü (UHR) elektron mikroskobumuz bulunmaktdır. Laboratuvarımız bünyesinde bulunan numune hazırlama ünitesinde ise SEM ve TEM sistemlerinin her ikisinde de incelenecek olan örneklerin film kalınlığı kontrol edilerek Au-Pd veya Karbon ile  kaplanabilmesine olanak sağlayan bir kaplama cihazı, 1 adet ultrasonik prob homojenizatör ve diğer destek sistemlerimiz bulunmaktadır. Cihazlarımızla ilgili daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Kimya Analiz

Kimya Analiz Laboratuvarı

Laboratuvarımızda bulunmakta olan ICP-MS sistemi, Partikül Boyut Dağılımı ölçüm sistemi  ve UV-Spektrofotometre cihazlarımız ile bir çok farklı analiz yapılabilmektedir. Laboratuvatımızda, numune hazırlamak üzere ultra saf su sistemleri ve mikrodalga çözündürme sistemi de bulunmaktadır.  Cihazlarımızla ilgili daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Kromatografi

Kromatografi Laboratuvarı

Termal Analiz

Termal Analiz Laboratuvarı

X-Işını Difraksiyon

X-Işını Difraksiyon Laboratuvarı

Biyoteknoloji

Biyoteknoloji Laboratuvarı

Biyoteknoloji laboratuvarımızda Real Time PCR, pH metre, Thermal Cycler (PCR), çeker ocak, Soğutmalı/Soğutmasız santrifüjler, Çalkalamalı inkübatör, hassas terazi, buzdolabı,  manyetik karıştırıcılar, Sterilizatör (etüv) ve Rotary Evaporatör sistemleri bulunmaktadır. Ayrıca laboratuvarımız bünyesinde laboratuvar ortamından izole edilmiş bir hücre kültürü laboratuvarı da bulunmaktadır.  Hücre kültürü laboratuvarımızda Class II emniyet kabini bulunmaktadır. Araştırma yapmak isteyen tüm araştırmacılarımıza kişisel eşya ve elbise dolabı, tezgâh altı ve/veya üstü malzeme dolabı ve kablolu/kablosuz internet ve dinlenme odası gibi imkânlar sunulabilmektedir.* Altyapısı her geçen gün geliştirilmekte olan biyoteknoloji laboratuvarımız 7 gün 24 saat boyunca tüm araştırmacılarımızın kullanımına açıktır.

Malzeme

Malzeme Laboratuvarı

Malzeme laboratuvarımız yeni malzemelerin veya üretim yöntemlerinin geliştirilmesi, mevcut mühendislik malzemelerin kalitesinin arttırılması ve farklı türden malzemeler için yeni karakterizasyon tekniklerinin geliştirilmesi gibi amaçlarla kurulmuş bir araştırma laboratuvardır. Laboratuvar bünyesinde Soğutmalı/Soğutmasız santrifüjler, Multi parametre ölçüm sistemi (pH ve iletkenlik) Lokal emiş kolları, Hassas terazi, Hassas zımparalama, optik metal mikroskobu, manyetik karıştırıcılar, Kül fırını, Çeker ocak, DC güç kaynağı, Sterilizatör (etüv) ve Rotary Evaporatör ve diğer destek sistemleri bulunmaktadır. Laboratuvarımızı kullanmak isteyen tüm araştırmacılarımıza kişisel eşya ve elbise dolabı, tezgâh altı ve/veya üstü malzeme dolabı, kablolu/kablosuz internet ve dinlenme odası gibi imkânlar sunulabilmektedir.* Altyapısı her geçen gün geliştirilmekte olan çevre araştırmaları laboratuvarımız 7 gün 24 saat tüm araştırmacılarımızın kullanımına açıktır.
Genel laboratuvar kullanım kuralları ve güvenlik koşullarına uymak koşuluyla laboratuvar yönetimine ön bilgi verilerek 7 gün 24 saat kullanılabilir.

Kimya

Kimya Laboratuvarı

Laboratuvar bünyesinde soğutmasız santrifüj, çalkalamalı inkübatör, lokal emiş kolları, hassas terazi, manyetik karıştırıcılar, Kül fırını, çeker ocak, sabit sıcaklık sirkülatörü, sterilizatör (etüv), Evaporatör ve diğer destek sistemleri bulunmaktadır. Laboratuvarımızı kullanmak isteyen tüm araştırmacılarımıza kişisel eşya ve elbise dolabı, tezgah altı ve/veya üstü malzeme dolabı, kablolu/kablosuz internet ve dinlenme odası gibi imkanlar sunulabilmektedir.* Altyapısı her geçen gün geliştirilmekte olan çevre araştırmaları laboratuvarımız 7 gün 24 saat tüm araştırmacılarımızın kullanımına açıktır.
Genel laboratuvar kullanım kuralları ve güvenlik koşullarına uymak koşuluyla laboratuvar yönetimine ön bilgi verilerek 7 gün 24 saat kullanılabilir.

Çevresel Analizler

Çevresel Analizler Laboratuvarı

Çevresel analizler laboratuvarımız içme suyu kalitesinin arttırılması ve atıksuların arıtımında yeni teknolojilerin geliştirilmesi amacıyla kurulmuş bir laboratuvardır.  Laboratuvar bünyesinde Soğutmalı/Soğutmasız santrifüjler, Çalkalamalı inkübatör, Multi parametre ölçüm sistemi (pH, iletkenlik ve çözünmüş Oksijen) Lokal emiş kolları,  Hassas terazi, Mekanik karıştırıcı,  manyetik karıştırıcılar, Paralel sentez sistemi, vakum pompası ve vakum filtrasyon düzenekleri, Peristaltik dozajlama pompaları, Kül fırını, Çeker ocak, Sabit sıcaklık sirkülatörü, Sterilizatör (etüv) ve Rotary Evaporatör ve diğer destek sistemleri bulunmaktadır. Laboratuvarımızı kullanmak isteyen tüm araştırmacılarımıza kişisel eşya ve elbise dolabı, tezgah altı ve/veya üstü malzeme dolabı ve kablolu/kablosuz internet ve dinlenme odası gibi imkanlar sunulabilmektedir.* Altyapısı her geçen gün geliştirilmekte olan çevre araştırmaları laboratuvarımız 7 gün 24 saat boyunca tüm araştırmacılarımızın kullanımına açıktır.
Genel laboratuvar kullanım kuralları ve güvenlik koşullarına uymak koşuluyla laboratuvar yönetimine ön bilgi verilerek 7 gün 24 saat boyunca kullanılabilir.

Nanoteknoloji

Nanoteknoloji Laboratuvarı

Henüz kurulum aşamasında olan laboratuarımızda Class 1000 sınıfı bir temiz oda kurulması ve bu laboratuvarın nanofabrikasyon, ince film teknolojileri ve yeni nesil güneş enerjisi sistemleri gibi alanlarda araştırma yapılabilecek düzeyde yapılandırılması planlanmaktadır.